İçeriğe geç

15 Kasım 8.Sınıf Ödüllü Deneme Sınavı

DENEMEVAR.COM GELENEKSEL

BÜYÜK ÖDÜLLÜ

ARA TATİL KAMPI BAŞLADI

  • Ara Tatil Kampı 15 – 20 kasım tarihleri arasında her gün bir deneme şeklinde yapılacaktır. 6 Günde 6 deneme sınavı yapılacaktır.
  • Her sınavın bir giriş hakkı bulunmaktadır. Sınavlarımız 20 Kasım 2022 23.00’a kadar açık kalacak olup çözmediğiniz sınavları çözebilir ve sertifikaları toplayıp yükleyebilirsiniz.
  • 80 ve üzeri alan öğrencilerimiz başarı sertifikalarını sınavdan hemen sonra alabilirler. (Sertifikalarınızı sınav bitiminde ‘Sertifika Başlığı’ yazılı alana tıklayarak alabilirsiniz.) Sınav bittiğinde tüm öğrenciler genel sıralamasını görebilirler.
  • İlk 10 kişi sıralaması sistem tarafından otomatik olarak en çok doğruyu en kısa sürede yapan kişileri belirlemektedir. Genel olarak ilk 10 sıralamasında saliselerle sıralamaları değişmektedir.
  • Çekilişe katılabilmek için sertifkanın ekran fotoğrafını veya PDF halini  0552 672 68 45 numaraya Whatsapp üzerinden göndermeniz gerekmektedir. Her gün ilgili sınavın altında bulunan bağlantılara tıklayıp sertifikalarınızı yükleyebilirsiniz. 6 sertifikayı tamamlayıp yükleyen kişiler çekilişe katılmaya hak kazanacaklardır.
  • Denemelerimiz sonunda yapılacak çekiliş ile 3 öğrencimize Reeder Reefit S2 Lite Akıllı Bileklik hediye edilecektir.

0%
0 oylar, 0 ortalama
332

Bu sınava bir kez girme hakkınız olacak.
Başla dedikten sonra çıkış yapmayınız.

Üzgünüz süreniz bitti 🙁


15 Kasım 8.Sınıf Ödüllü Deneme Sınavı

UYARI!
'AD' KISMINA ÖĞRENCİNİN ADI VE SOYADI YAZILACAKTIR. HARİCİNDE YAZILANLARIN SINAVI GEÇERSİZ SAYILACAKTIR. AYRICA DİĞER BİLGİLERİN DE EKSİKSİZ GİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

1 / 20

Ünlü besteci Beethoven, yirmili yaşlarının sonlarına doğru işitme sorunları yaşamaya başlamıştı. Bu sorunlar - - - - neredeyse hiçbir şey - - - - hâle gelen Beethoven’ın bu esnada yeni bir yöntem geliştirdiği söylenir. Beethoven, piyanosuna tutturduğu metal bir çubuğu - - - - kemik titreşimi yoluyla sesleri duymaya çalışıyordu. Bu yöntemde, piyanoda oluşan titreşimler metal çubuktan geçerek dişlere ulaşıyor ve buradan kafatası aracılığıyla iç kulağa iletiliyordu.

Bu metinde boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerin hangisinde verilenler getirilmelidir?

2 / 20

Edebiyatta ve sanatta unutulmaz dönemler vardır. Tüm iyi şair ve yazarlar, yetenekli ressam ve heykeltıraşlar ortaya çıkmak için o dönemleri beklemiştir sanki. Böyle dönemlerde, olağanüstü ikramların bulunduğu sofrada ne yiyeceğini şaşırmış bir misafir duygusuyla “Ama haksızlık bu!’’ diye düşünürsünüz.

Bu metinde yazarın “Ama haksızlık bu!” demesine sebep olan durum aşağıdakilerden hangisidir?

3 / 20

Öğretmen:
— Kitap okuyor musunuz, Ümit Bey?
Ümit Bey:
— Okumuyorum, bunun eksikliğini de hissetmiyorum.
Öğretmen:
— - - - -
Bu konuşmada boş bırakılan yere aşağıdakilerin hangisi getirilirse Ümit Bey’in dile getirdiği durumun, çevresi üzerindeki olumsuz etkisi vurgulanmış olur?

4 / 20

Yazarın, hikâyede süslü anlatımı öne çıkarması okura yüktür. Süslü dil, konuyu gölgede bırakarak okurun kafasını karıştırır. Bu yüzden yazarın anlatımıyla hikâye arasında mesafe olması gerektiğine inanıyorum. Başka bir deyişle
üslubun cüssesi hikâyeyi gölgelememeli.

Bu metindeki altı çizili sözle, aşağıdakilerden hangisinin yanlışlığı vurgulanmaktadır?

5 / 20

“Çiçekler soldu.” cümlesinde “soldu” sözcüğü çekimli bir “fiil”dir ve cümlenin yüklemidir. “Solan çiçekleri vazodan aldı.” cümlesinde ise “solan” sözcüğü fiil anlamını korumakla birlikte sıfat görevinde olduğu için “sıfat-fiil”dir.

Bu açıklamaya göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde sıfat-fiil kullanılmıştır?

6 / 20

Ahmet ile Deniz aralarında sırasıyla birer tane pozitif tam sayı söyledikleri bir sayı oyunu oynuyorlar. Oyuncunun söylediği sayı kadar puan kendisine, söylediği sayının kendisi hariç pozitif tam sayı bölenlerinin toplamı kadar puan rakibine yazılıyor. Toplam puanı fazla olan oyuncu oyunu kazanıyor.
Örneğin Ahmet 10, Deniz 12 sayılarını söylemiş olsunlar.

Oyunda Ahmet toplam 26, Deniz toplam 20 puan aldığından oyunu Ahmet kazanır.
Buna göre Ahmet’in 14 sayısını söylediği oyunda, Deniz aşağıdaki sayılardan hangisini söylerse oyunu kazanır?

7 / 20

Bir çiftçi yaptırdığı toprak analizi sonucunda tarlasının ihtiyacı olan azot miktarını belirliyor. Bu ihtiyacı karşılamak için torbalar halinde satılan A ve B marka gübrelerinden birini tercih edecektir.


Çiftçi hangi markayı tercih ederse etsin aldığı gübrenin tamamını kullandığında toprağın ihtiyacı olan azot miktarının tam karşılandığını görüyor. Daha az ödeme yapacak şekilde bir tercihte bulunan çiftçi aldığı gübre için 1000 TL’den az ödüyor.

Buna göre çiftçi diğer markayı tercih etseydi kaç TL daha fazla ödeme yapardı?

8 / 20

Bir toplantı salonuna genişliği 60 cm olan koltuklar, bir doğru boyunca aralarında 25 cm boşluk bulunacak şekilde yerleştirilmiştir. İlk koltuk ile duvar arasında boşluk olmayıp son koltuk ile duvar arasında ise 25 cm boşluk vardır.

Bu salona daha fazla koltuk yerleştirmek için koltuklar, bir doğru boyunca aralarında 15 cm boşluk bulunacak şekilde
yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlemede ilk koltuk ile duvar arasında boşluk olmayıp son koltukla duvar arasında da
15 cm boşluk kalmıştır.
Bu durumda salondaki bir sıraya aynı koltuklardan en az kaç tane daha yerleştirilmiştir?

9 / 20

Eylül Hanım, kredi kartı için her hanesinde bir rakam olan dört haneli bir şifre belirleyecektir. Bunun için soldan sağa doğru ilk haneye yazdığı rakamın karesini ikinci haneye ve ikinci haneye yazdığı rakamın karesini son iki haneye yazarak şifresini oluşturuyor.

Eylül Hanım’ın oluşturduğu şifrenin son rakamı 6 olduğuna göre ilk rakamı kaçtır?

10 / 20

Maraton, 42 195 metrelik bir koşu yarışıdır. Bir maraton koşusunda yarışmacıların su ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yolun sol tarafına eşit aralıklarla su istasyonları, sağ tarafına ise eşit aralıklarla gıda istasyonları kurulacaktır. Yarışın bittiği noktada her iki istasyonun da karşılıklı birer tane olması istenmektedir.

Bu istasyonların aralarındaki mesafeler aşağıdaki seçeneklerin hangisindeki gibi olursa karşılıklı istasyon sayısı en az olur?

11 / 20

Geçtiğimiz günlerde Dünya’da yaşanan iki büyük fırtınadan biri ABD’de etkili olan Florance Kasırgası diğeri ise Filipinler, Çin ve Hongkong’u etkisi altına alan Mangkhut Tayfunu’dur. Bu gibi fırtınaların daha sık ve şiddetli yaşanmasına küresel ısınmanın etkisi ile atmosfer ve deniz sıcaklıklarındaki artışın neden olduğu düşünülmektedir.

Bu düşünceyi aşağıdaki durumlardan hangisi destekler?

12 / 20

13 / 20

Dünya’nın yıllık hareketine bağlı olarak mevsimlerin başlangıcı yarım kürelere göre farklılık göstermektedir. Aynı şekilde bir yarım kürede yılın en uzun gecesi yaşanırken diğer yarım kürede ise en uzun gündüz yaşanır.
Dünya’nın değişik bölgelerinde yaşayan Türk öğrenciler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Türkiye’ye gelmiştir. Birbirleriyle tanışan öğrencilerin yaşadıkları yer ile ilgili konuşmaları şu şekildedir:

Ekin : Yaşadığımız yerde 21 Aralık’ta yılın en uzun gündüzü yaşanır.
Elif : Benim yaşadığım yerde yıl boyunca daima 12 saat gece, 12 saat gündüz yaşanır.
Arda : Benim yaşadığım yerde ise 21 Haziran’da yaz mevsimi başlar.
Umut : Yaşadığım şehirde yılın yalnız iki gününde gece ve gündüz süreleri birbirine eşittir.

Bu bilgilere göre öğrencilerden hangisinin yaşadığı yer kesin olarak Kuzey yarım kürededir?

14 / 20

Aşağıdaki tabloda iki şehrin aynı yıl içinde hesaplanan aylık ortalama sıcaklık değerleri “°C” cinsinden verilmiştir.

Buna göre bu şehirlerle ilgili aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

15 / 20

“Karadeniz açıklarındaki kuru yük gemileri ve Karadeniz’de avlanan balıkçı tekneleri, meteorolojinin şiddetli fırtına ve poyraz uyarısı ile İnebolu Limanı’na sığındı. Balıkçılar, geçmiş yıllarda bu kadar kötü hava koşullarıyla karşılaşmadıklarını ancak bu yıl şiddetli poyraz nedeniyle denize açılamadıklarını belirttiler.”

Bu haber metnine göre hava durumu ile ilgili;
I. insanların yaşamsal faaliyetlerini etkilediği,
II. değişken olabileceği,
III. iklimin genel özellikleriyle ters düşmeyeceği
çıkarımlarından hangilerine ulaşılabilir?

16 / 20

Avrupa’da gelişen Sanayi İnkılabı ile sanayileşen Avrupalı devletler ürettikleri ürünleri kapitülasyonlar sayesinde Osmanlı ülkesine kolaylıkla ihraç ettiler. Osmanlı pazarları Avrupa’dan gelen maliyeti düşük sanayi mallarıyla doldu. İnsanlar, ithal ürünleri satın almaya yöneldiler.

Buna göre Sanayi İnkılabı’nın Osmanlı Devleti’nde aşağıdakilerden hangisine neden olduğu söylenebilir?

17 / 20

Mustafa Kemal, 31 Mart Vakası’ndan sonra subayların siyasete karışmasının tehlikelerini sezmişti. Subaylar arasında yayılan particilik düşüncesi orduda düzen ve disiplinin bozulmasına neden olmuştu. Mustafa Kemal bu durumun gelecekte, vatanın bekası için tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtmişti. Bu nedenle ordunun siyasetten uzak durması gerektiği yönündeki düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşmıştı. Nitekim Balkan Savaşları sırasında Mustafa Kemal’in öngörüleri gerçekleşmiş ve ordumuz büyük bir felaketle karşılaşmıştır.

Bu metinden Mustafa Kemal’in hangi kişisel özelliği çıkarılabilir?

18 / 20

Mustafa Kemal Paşa Havza’ya ulaştıktan sonra halkla toplantı yapmış, toplantı sonunda Havza Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin açılmasını sağlamıştır. Mustafa Kemal Paşa, Havza’dan kolordu komutanlarına gizli bir telgraf göndermiştir.
Bu telgrafta, Anadolu’da yaşanan işgallerin mitingler yapılarak ve İtilaf Devletleri ile Osmanlı Hükûmetine telgraflar çekilerek protesto edilmesini istemiştir. Bu telgraftan sonra yurdun birçok yerinde mitingler düzenlenmiştir.

Bu metinden Mustafa Kemal’in aşağıdaki kişilik özelliklerinden hangisine ulaşılamaz?

19 / 20

Balkan Savaşları sonucunda Balkanlardaki Türk hâkimiyeti sona erdi. Kaybedilen Balkan topraklarından Anadolu’ya büyük bir göç dalgası yaşandı. Yunanistan ve Bulgaristan’da kalan Türklerin kültürel ve dinî hakları antlaşmalarla güvence altına alındı.

Bu bilgiye göre aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

20 / 20

1876’da ilan edilen anayasa (Kanun-i Esasi) ile Türk tarihinde yeni bir döneme geçilmiş oldu. Devlet, artık padişahın kişisel isteklerine göre değil anayasadaki kurallara göre yönetilecektir. Anayasada kişiler arası eşitlik, mal ve konut dokunulmazlığı, eğitim hakkı, vicdan hürriyeti, basın hürriyeti ve mahkemelerin bağımsızlığı gibi kişi hak ve hürriyetlerine yer verilmiştir.

Buna göre Kanun-i Esasi’nin ilanı ile aşağıdakilerden hangisinin amaçlandığı söylenemez?

Skorunuz

Ortalama skor 77%

0%

 

Kon.AdSkorPuanlar
1Ada ORDULU100 %20
2Adem Atakan Yayatan100 %20
3Aleyna Aygördü100 %20
4Elif Nur Çanak100 %20
5Mehmet Mustafa FIRAT100 %20
6Havva Bilge Yamak100 %20
7Elif Rana ÇERİ100 %20
8Şehriban Kaya100 %20
9Ela Çoban100 %20
10Ali Karcıoğlu100 %20
11Yusuf Erdoğan100 %20
12ESMER SAADET AYDIN100 %20
13Leyla aksu100 %20
14Abdulkadir Akdağ100 %20
15Şevval100 %20
16Behlül100 %20
17Muhammed barış demir100 %20
18Gamze Demir100 %20
19Zehra Naz Kul100 %20
20Ceyda Adıgüzel100 %20
21Sudenur Yöndem100 %20
22Kerem Argın100 %20
23TAHA KÖKEN100 %20
24Yiğit Ali100 %20
25Fatma gülsüm eken100 %20
26Ahmet Korkmaz100 %20
27Sudenaz ispir100 %20
28Helin Çikar100 %20
29Ege Yiğit Sıtkı100 %20
30Reyyan Çamlıbel100 %20
31Süleayman Melih Sönmez100 %20
32ALEMŞAT DOĞAN100 %20
33Aysu ERTAŞ100 %20
34NERGİS YILDIZHAN100 %20
35Ela Bulut100 %20
36Barış Efe Eraslan100 %20
37GÖKHAN DEMİR100 %20
38Nisa Nur Yalçın100 %20
39Zeynep Sena Küçük100 %20
40Eren Günay100 %20
41ÖMER KURT99.78 %19.96
42Ela Fil97.5 %19.5
43kemal berkay turgut95 %19
44Duru ZENGİN95 %19
45Meryem Eylül Göksun95 %19
46Elif KARAALP95 %19
47Gülçin koca95 %19
48Tuba Gümüş95 %19
49Sümeyye Acıerik95 %19
50şuheda yazgan95 %19
51Saliha95 %19
52Elif Karaca95 %19
53Kezbannur Karaca95 %19
54UMUT KAAN KORKMAZ95 %19
55Raziye95 %19
56Sevim Gül Türem95 %19
57Cennet Büşra Kocaman95 %19
58Mustafa Güngör95 %19
59Esma Açıkgöz95 %19
60Amine Buse Kaygısız95 %19
61Mehmet Batuhan Özmen95 %19
62Muhammet Emin Büyükdağ93.33 %18.67
63Şevval Özkaymak92.5 %18.5
64Çağlar92.5 %18.5
65Hatice alsafi90 %18
66Zeynep İrem akkaş90 %18
67Nilüfer Nazlı90 %18
68betülküp90 %18
69TUĞÇE KAVALCI90 %18
70ayşe90 %18
71Senanur Türkel90 %18
72Ömer Furkan KARACA90 %18
73Meryem Hazan Çiçek90 %18
74Meryem 690 %18
75Gamze Melek Delice90 %18
76Alper Yılmaz90 %18
77Rana Karataş90 %18
78Emine Edanur Bircan90 %18
79ZEHRAGÜL GÜVENMEZ90 %18
80Mirza İNCİ90 %18
81Sami Kaan Güner90 %18
82Sude Naz Benli90 %18
83Beyza Totan90 %18
84Büşra Karaoğlan90 %18
85Ozan Çelik90 %18
86Sudenaz DEMİR90 %18
87Emir Akgül90 %18
88RAMAZAN EFE KAYA90 %18
89Abdülkadir Akdağ90 %18
90Fatma Nur88 %17.6
91Zeynep Rana Baş87.5 %17.5
92Sude ballı85 %17
93şerife gül taşcı85 %17
94Ali Girgin85 %17
95YİĞİT CEM ÇAL85 %17
96Şeyda Recep85 %17
97Arda85 %17
98Melisa Önemli85 %17
99Bedirhan Yaşar85 %17
100Yaren85 %17
101Selen Kıvanç85 %17
102Yeliz Beyzanur TAT85 %17
103Cennet pektaş85 %17
104nisanur arslan85 %17
105Mehmet Hakan85 %17
106Emine Işık83.33 %16.67
107Baran Ali coşkun82.5 %16.5
108Hazal80 %16
109yiğit80 %16
110Esmahan Kara80 %16
111Rümeysa Buhan80 %16
112KAYRA METİN80 %16
113Nisa Yılmaz80 %16
114Abdulkadir Çağlayan80 %16
115Yusuf Bukran Işık80 %16
116Aynur80 %16
117Efecan80 %16
118Lokman Özcan80 %16
119TeslimeGül80 %16
120Zehra calıskan..80 %16
121Beyzanur Ekin80 %16
122Kaan Emre OLGUN80 %16
123Eslem Bozkurt80 %16
124Muhammed hasanou80 %16
125İrem80 %16
126Elif Tuana Selvi80 %16
127tyfg80 %16
128Bertuğ Erdoğan80 %16
129ENES TALHA KARAKOÇ80 %16
130Burak özer80 %16
131selahattin79 %15.8
132Betül özçörekçi78.33 %15.67
133Arslan İsmail77.5 %15.5
134UMUT TİREN77.5 %15.5
135Kübra Ecrin TOTOŞ77.5 %15.5
136Eylül ecem bal76.67 %15.33
137Zehra çalışkan75 %15
138Erva Özer75 %15
139Elif Gökçe Balaban75 %15
140Belinay Tüfekçi75 %15
141Berfin Ekinci75 %15
142Belinay Verim75 %15
143Eylül Dülger75 %15
144Eylül Ecrin Yangınoğlu75 %15
145Sümeyye Bozkurt75 %15
146Oysha Salimova75 %15
147Belinay75 %15
148ILGIN ASEL UZUNOSMANOĞLU75 %15
149Fatma gülsüm eken75 %15
150Arslan İsmail75 %15
151Aleyna tayibe su inci75 %15
152Eylül Ecrin Yangınoglu75 %15
153Gamze gül kısabacakoğlu75 %15
154İlker Karaçiçek75 %15
155Sümeyye Sena Karsandı75 %15
156Ayşenur karateke73.33 %14.67
157Elif Naz Yılmaz73.33 %14.67
158Meryem Sönmez73 %14.6
159Neşe Kılıç72.5 %14.5
160Bilge Su Yıldız71.67 %14.33
161Zehra calıskann..70 %14
162Havvanur70 %14
163Yağmur Su MERAL70 %14
164Aslı DAŞKIN70 %14
165aslı70 %14
166Esra Özdoğru70 %14
167Ceylin Açıkgöz70 %14
168Sude naz gonullu70 %14
169Melisa Bayram70 %14
170Salih kutay Ödemiş70 %14
171ESLEM KILIÇARSLAN70 %14
172Erhan Güleç70 %14
173Ahmetcan70 %14
174Erva kar68.33 %13.67
175Berilnaz Çetinkaya67 %13.4
176Hatice alsafi65 %13
177Esra Özdoğru65 %13
178Alperen Zenbilci65 %13
179Fatma Elif Acar65 %13
180Gülnihal Özer65 %13
181Gülnihal Özer65 %13
182Barış Bozkurt65 %13
183Ali Girgin65 %13
184Efecan65 %13
185Nisanur Eriş65 %13
186Sefa Altıntaş60 %12
187Aysun60 %12
188Oğuzhan Günay60 %12
189Hanan60 %12
190Alperen Yalman60 %12
191yiğit şahin60 %12
192Hatice alsafi60 %12
193Alperen Zenbilci60 %12
194Saliha60 %12
195Şevval ünlüyüm60 %12
196Hüseyin Baykan60 %12
197Fatma Elif Acar60 %12
198Yağmur Sezer60 %12
199Fatmanur60 %12
200Hasan Hüseyin Çiçek60 %12
201Muhammet Budak60 %12
202Ayşe Sena Gökmen55 %11
203Ebrar Nur Nergiz55 %11
204İnci55 %11
205Nuriye YAŞAR55 %11
206Beril55 %11
207Zeynep55 %11
208zeynep kurtoğlu55 %11
209Kerem Doruk Güneş55 %11
210elif rana uzunoğlu55 %11
211İnan55 %11
212Hayrunisa50 %10
213Hatice50 %10
214Yağız50 %10
215Yusuf bukran ışık50 %10
216Berkan50 %10
217Batuhan Gürsoy46.67 %9.33
218anana sor45 %9
219Eda45 %9
220Ramazan Remzi ÖNER45 %9
221Zeynep AYVAZ45 %9
222Eymen Akcan45 %9
223Rümeysa Buhan45 %9
224Buğrahan Gürsoy40 %8
225mustafa miran40 %8
226Zehra Tuana KOÇAK40 %8
227Mustafa eren avcı40 %8
228Nurcan Durak40 %8
229Semih40 %8
230mirac35 %7
231Zeynep ceren aydin35 %7
232Büşra İbiş35 %7
233Aleyna tayibe su inci35 %7
234Vakkas Şahin30 %6
235Sudet kan30 %6
236Ahmed30 %6
237Talat30 %6
238Umut Yanık30 %6
239mahmut dönmez30 %6
240Esila30 %6
241yiğit30 %6
242Emir dilsiz30 %6
243ARENA REZANIA25 %5
244Ali Efe Üst25 %5
245Ebrar ayşe25 %5
246edanur yenen20 %4
247Fatma20 %4
248Muhlis Yiğit15 %3
249Süleyman10 %2

“15 Kasım 8.Sınıf Ödüllü Deneme Sınavı” hakkında 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir